fbpx
metallaed sepisaed

Aldermani liugväravad kolmes kvaliteediklassis

Allpool selgitame lähemalt, millistest komponentidest värav igas hinnakategoorias koosneb ja milliseid tehnilisi lahendusi ning materjale kasutame, et saaksite meie pakkumist võrrelda teiste pakkumistega. Hinnapakkumistes toome värava kategooria selguse mõttes ka eraldi välja.

Liugväravate “kaalukategooriad” on järgmised:

  1. Alderman Light sobib kuni 4,5m avalaiusega kerge täitega (kergpaneel, hõre laudis) väravale. Garantii 3 aastat kehtib eraklientidele eeldusel, et tellitakse kord aastas profülaktiline ülevaatus/hooldus.
  2. Alderman Classic täidab kuni 8m ava, sobib raske täitega väravale (sh. varbmaterjal, sepis) ning eraklientidele pakume pikka 6 aastast, kommertskasutajatele tavalisest pikemat 3-aastast garantiid. Eelduseks regulaarse ülevaatuse/hoolduse tellimine vastavalt kasutustihedusele.
  3. Alderman Premium – liugväravaid valmistame samuti kuni 8m avale parimatest komponentidest. Kannab rasket täidet, liigub kergelt ja kestab eriti kaua – ka ilma regulaarse hoolduseta. Regulaarset hooldust tellides pakume aga eraisikutele unikaalset 12-aastast, ettevõtetele ja kommertskasutajatele pikka 6 aastat garantiid.

Kui olete liugvärava tellimise osas põhimõttelise otsuse teinud, tasub teha veidi kodutööd ja selgitada välja ka erinevate tootjate plussid ja miinused: kuna liugvärava valmistamine ja paigaldus on töömahukas ettevõtmine, ei tasu esmapilgul “säästlikke” lahendusi kasutama tormata: värav ei ole kingapaar – kui “väsib”, siis pole selle remont ega vahetamine odav “lõbu”. Värava vahetus on isegi aja- ja ressursimahukam ettevõtmine kui uue värava paigaldus, sest enne uue paigaldust tuleb ju vana demonteerida. Pigem vaadake investeeringule perspektiivitundega – kas tahate et värav töötaks 5, 10 või 20+ aastat?

Kui soovite kestvat ja pikaealist väravat, kuid pole aega viia end kurssi kõigi nüanssidega, teeme teile hea meelega pakkumise, kui täpsustate ava mõõdud ja oma soovid disaini, kestvuse ning paigalduse osas. Abiks on fotod kohast kuhu soovite väravat paigaldada.

Eelistate aga ise teemaga süvitsi minna, jagame allpool nõuandeid ja näpunäiteid, mida uurida, küsida ja tähele panna selleks et saada enda jaoks parim lahendus.

Millest sõltub liugvärava hind ja eluiga?

Miks on ühed liugväravad vastupidavamad kui teised ja kas on mõtet maksta rohkem?

Lühidalt vastates – jah, on. Investeerides vaid 20-30% rohkem, võite saada 200-300% pikema elueaga värava. Liugvärava hind koosneb komponentidest, ja nagu mistahes muu toote puhul, määrab toote eluea, kasutusmugavuse ja -kulukuse komponentide ning koostetöö kvaliteet. Esmapilgul uuena väliselt väga sarnased liugväravad võivad olla diametraalselt erinevate kasutusomadustega, millest mõned võivad valmistada rõõmu paljude aastate kestel, teised aga teha meele mõruks juba kasutusaja alguses. Alderman pakub ainsana Eestis 12-aastase garantiiga liugväravaid ning automaatikat.

Kuidas valida sobivaim liugvärav, mis kestaks kaua ja poleks ülemäära kulukas osta ega pidada?

Allpool kergitame loori väravate valmistamise köögipoolelt. Loodame, et suunistest on abi kui asute erinevaid, esmapilgul sarnaseid ja rahaliselt “soodsaid” liugväravaid omavahel võrdlema. Ei tasu loota, et väga hea värava saab väga soodsalt – ka liugväravate valdkonnas kehtib tõde, et tasuta lõunaid pole olemas.

Väärib eraldi äramärkimist, et isegi samadest komponentidest valmistatud liugväravad võivad olla täiesti erinevad: siin mängib rolli väravameistri pikaajaline töökogemus ja täpsus ning värava pinnakate: kuumast tsingivannist läbi käinud liugvärava raam võib deformeeruda ning kõverduda (see on üks põhjusi, miks Alderman soovitab ja kasutab kõrge korrosioonikindlusega laevavärve) ja tsingivannis hõljuv räbu sadestuda konsooli siseseintele, mis muudab värava liikumise ebaühtlaseks ning kahandab rullikute ressurssi.

Suure pildi loomiseks tutvuge allpool liugväravate ja liugvärava rullikute klassifikatsiooniga.

Liugväravate klassifikatsioon: millised lahendused mõjutavad liugvärava kestvust?

Alljärgnevalt on toodud liugväravate klassifikatsioon kõige odavamast kõige kestvama lahenduseni ja avame ka rullikute hingeelu: otstarbekas on valida mõlemad sarnase kestvusega.

Kõigepealt väravate raamidest.

NB! Rohelise värviga on markeeritud täiendavad komponendid, võrreldes eelneva tasemega.

0. ehk baastase – kõige odavam lahendus: betoonile ankurdatav tugipost ja plast- või kitsad terasrullikud (vt. rullikute kategooriaid allpool). Värava tugipostide ja rullikute ankurdamisega kaasneb oht, et ankru avadesse satub vihmavesi, mis pressib külmudes avasid suuremaks ning murendab betooni. Selle tulemusel annavad kinnitused järele. Seetõttu on lahendus pigem ajutise kui püsiva iseloomuga. Sobib kasutamiseks kui lühiajaline lahendus väikestele ja kergetele vähese purjepinnaga väravatele:

Liugvaravate klassifikatsioon

1. kategooria – betoonile ankurdatav tugipost koos mootori alusega ja plast- või kitsad terasrullikud. Nagu ka eelmine, on tegemist pigem ajutise kui püsiva lahendusega: väga ökonoomne lahendus väikestele ja kergetele väikse purjepinnaga väravatele lühiajaliseks kasutamiseks:

liugvärava 1. tase

2. kategooria – betoonile ankurdatav L-postament koos mootori alusega ja terasrullikud. Lisatugevdus värava raamis. L-postamendile on vajadusel võimalik lisada täiendavaid kinnituspunkte või keevitada see betoonplaati valatud arvatuuri külge. Ökonoomne lahendus suhteliselt kergetele ja väikse purjepinnaga väravatele keskpikas perspektiivis.:

Liugvaravate klassifikatsioon

3. kategooria – betoonile ankurdatav U postament koos mootori alusega ja liugvärava ristkülikraam terasrullikutega. Hea lahendus laia avaga mõõduka kaalu ja vähese purjepinnaga väravatele keskpikas perspektiivis olukorras, kus betoneeritavat postamenti (vt. järgmist kategooriat) ei ole võimalik kasutada:

Liugvaravate klassifikatsioon

Alderman Light-liugväravatel kasutame reeglina 1., 2. ja 3. kategooria lahendusi, kui tellijal on vundamendiplaat juba betoneeritud ning 4. kategooria monoliitset postamenti ei saa enam betoneerida.

4. kategooria – monoliitselt betoneeritav h-postament  koos mootori aluse ja terasrullikutega. Parim lahendus väikestele ja rasketele väravatele pikas perspektiivis. See on Alderman Classic tugev ja eriti kestev lahendus, mis tagab väravate väga pika eluea ning stabiilsuse. Väikese väravaava puhul piisab postamendi jalgade eraldi betoneerimisest:

Liugvaravate klassifikatsioon

5. kategooria – betooni valatav H-postament koos mootori alusega ja liugvärava ristkülikraam terasrullikutega. Parim lahendus rasketele ja suure tuuletakistusega väravatele pikas perspektiivis: lisapost koos täiendava tagumise tugirulliga hajutab värava raamile mõjuvat tuulekoormust ning vähendab väändemomenti. Soovitame juhul kui värava külgpind on enam kui 8m2:

Liugvaravate klassifikatsioon

6. kategooria – monoliitselt betoneeritav H-postament koos mootori alusega, liugvärava ristkülikraami ja topelt- või suure rullide arvuga kõrgema kategooria terasrullikutega. Parim lahendus eriti suure väravaavaga rasketele ja suure tuuletakistusega väravatele pikas perspektiivis, mis hajutab koormused värava raami lõikudele laiali. Soovitame alates 7m väravaavast ja purjepinnast alates 10m2:

Liugvaravate klassifikatsioon

Alderman Classic ja Alderman Premium liugväravatel kasutame 4., 5. ja 6. kategooria lahendusi

Liugvärava rullikute klassifikatsioon: millised rullikud milleks sobivad?

Erinevate liugvärava rullikute valik on samuti väga lai. Selguse loomiseks ja aitamaks valikuvõimalustes paremini orienteeruda, anname alljärgnevalt ülevaate erinevatest lahendustest. Lühidalt: kui soovite ajale vastupidavat lahendust, siis tuleb liugvärava rullikud dimensioneerida vastavalt värava mõõtudele, massile, tuuletakistusele ja kasutusintensiivsusele.

liugvarava rullikud

Plastrullikud

  1. tase – plastrullikud ilma laagriteta – kõige lihtsam ja odavam lahendus. Kuna plast on metalliga võrreldes pehme ja kiirestikuluv materjal, siis ei kannata sellised rullikud suuri koormusi ning nende eluiga on terasrullikutega võrreldes lühike.
  2. kategooria – rullikute väline tööpind on plastist, keskel kuul- või rull-laager. Mehaaniline koormustaluvus ei ole märkimisväärselt kõrgem kui eelneval variandil, kuid eluiga on pikem.
liugvarava plastrullikud

Need variandid sobivad eriti kergetele ja vähese kasutusintensiivsusega väravatele. Tavaliselt on ühel rullikublokil 4 paari püstrullikuid, väravat suunavad horisontaalrullikud puuduvad. See on oluliseks puuduseks, sest kiirendab omakorda rullikute külgede kulumist. Ülaloleval fotol on 2 paari kandva ja ühe suunava horisontaalrulliga rullik, mis erineb traditsioonilisest terasrullikust vaid rullide materjali ja soodsama hinna poolest.

Terasrullikud

Terasrullikud jagunevad vastavalt suurusele, kulumiskindlusele ja kandevõimele kaheksaks kategooriaks.

2. kategooria (kasutame Alderman Light – klassi väravatel)- 60mm diameetriga terasrullikud 70mm välismõõduga konsoolile. Rullikud paigaldatakse rullikublokile 2 või 4 paarina. Esimesel juhul kasutatakse reeglina ka viiendat, väravat suunavat horisontaalrullikut, teisel juhul horisontaalrullikut ei kasutata. Väikeste ja kergete kuni 4m avaga väravate puhul soovitame kasutada 1. varianti, kuna suunav horisontaalrullik vähendab kandvate rullikute hõõrdumist värava konsoolis, pikendades sellega värava kasutusiga, suuremate väravate puhul soovitame kasutada vähemalt 3. kategooria rullikuid. Alloleval fotol nr. 2 tähistab 2. kategooria rullikuid, 3. ja 4. vastavalt 3. ja 4. kategooria rullikuid.

liugvarava terasrullikud
liugvarava konsool rullikutega

Ülaloleval fotol näete võrdluseks 70mm ja 80mm liugvärava konsooli koos rullikutega.

3. kategoorias on kitsad terasrullikud 80mm välismõõduga konsoolile. Paigaldatakse rullikublokile reeglina 2 paarina ja lisaks keskele suunav horisontaalne rullik. Sobib kergetele väravatele.

4. kategooriasse kuuluvad kesklaiad terasrullikud 80mm konsoolile. Sobivad keskmise kaaluga väravatele ava laiusega alla 6m.

5. kategooriast leiate laiad terasrullikud 80mm konsoolile rullikubloki reguleeritava pikikaldega. Sobivad kuni 6m raskele või kuni 7m kergema konstruktsiooniga väravale. Vt. alloleval fotol keskmist rullikut.

liugvarava rullikud

Kaldenurka muutev reguleerpolt võimaldab rullikute lõtku mugavalt reguleerida ning panna liugväravad väga sujuvalt liikuma.

Paigaldades 5. kategooria rullikublokke topelt, saab neid kasutada ka suure tuulekoormusega ning 8,5m avaga liugväravate ehitamisel. Samuti suure kasutusintensiivsusega tööstusväravatel.

5. kategooria rullikuid kasutame tavaliselt Alderman Classic – lahendustes.

6-9. kategooria – kasvavate diameetritega rullikutega ja/või suure rullide arvuga tööstusväravate lahendused.

liugvarava rullikud

Ülaoleval fotol eristab 6., 7. ja 8. kategooria rullikuid suurem püstrullide (kandvate rullide) arv: rullikute kandevõimed on vastavalt 800, 1000 ja 1200kg.

10. kategooria – osaliselt käsitööna valmivad rullikud ja/või rullikublokid, mis on valmistatud rätsepatööna konkreetsele väravale. See on Alderman Premium – tase, millele saame anda tööstuslikus kasutamises 6-aastase ja erakasutuses 12-aastase garantii.

Soodsa hinnaga liugväravad. Tore, aga.. Mille arvelt pakutakse soodsamat hinda?

Levinumad meetodid on järgnevad:

1. tugirullikud kinnitatakse otse betoonplaadile ilma postamendita – postamenti (liugvärava tugikonstruktsiooni, mis tagab värava stabiilsuse ja hoolduse lihtsuse) ei valmistata (vt. liugväravate 0-tase)

2. terasrullikute asemel kasutatakse plastrullikuid või madalama kategooria terasrullikuid. Kitsad terasrullikud ja 0. või 1. taseme plastrullikud kuluvad ja väravate liikumises tekib loks, mis hakkab kiiresti kasvama

3. värava raam valmistatakse õhematest materjalidest (välisel vaatlusel ei ole raami materjali paksus silma järgi tuvastatav). Väheneb raami tugevus ja väändejäikus, tekib iseeneseslik deformatsioonioht.

4. raami sisse ei paigaldata tugevdusdiagonaale. Liugväravale raskema täitematerjali paigaldamisel tekib deformatsioonioht.

5. paigaldatakse aladimensioneeritud automaatika. Automaatika võiks olla 2-kordse võimsusvaruga, arvestades talvist lumetakistust ning tuulekoormust tuulistes piirkondades.

6. väravale paigaldatakse terashammaslati asemel plasthammaslatt. Teras on UV-, kulumis- ja külmakindel, plast kardab kõike eelnevat.

7. kasutatakse soodsa hinnaga, kuid kõrge hooldevajadusega komponente, ilma mille hooldamiseta garantii katkeb. Tekib “tindiprinteri” efekt – osta on soodne, aga kasutamine väga kulukas ning ebamugavusi põhjustav.

Iga rida 1-6 kahandab värava kasutusiga ja kergendab pikemas perspektiivis ostja rahakotti: algselt “kokku hoitud” summad kuluvad värava remondile ja hooldusele, kusjuures pikas perspektiivis on kulud oluliselt suuremad kui esialgne “sääst”.

Aldermani liugväravad on unikaalsed ja valmivad hoolsate meistrite käe all rätsepatööna:

  1. teadaolevalt pakume ainsana Eestis, Baltimaades ja Skandinaavias 12-aastast garantiid
  2. parimad materjalid ning minimaalsed hooldekulud: kasutame maase betoneeritavaid h- ja H-postamenti (topelttoega H-tugikonstruktsioone kasutame suure purjepinnaga või üle 6m avaga liugväravate puhul), mis tagab kogu värava stabiilsuse ja minimaalsed hooldekulud aastakümneteks.
  3. loome eriti eksklusiivseid lahendusi.

Erilahendused ja erilised lahendused: mida teha kui ruumi on vähe?

Oskame ja tahame pakkuda erilahendusi. Üks erilisemaid sobib kitsa sissesõiduava korral, kus eraldi jalgväravaks ruumi pole, kuid jalgvärav on iseenesest vajalik. Sellisel juhul saab jalgvärava integreerida liugvärava otsa nõnda et kinnises asendis on jalgvärav kasutatav tavalise jalgväravana, kuid liugvärava avanedes sõidab eest ära ka jalgvärav. Vaata videot siin. Sama värav jalgväravana siin.

Väravat on võimalik panna liikuma ka väljaspool aeda. Näiteks alloleval fotol oleva värava sabaosa kattis tellija samasuguse laudisega nagu kõrvaolev aed ning terve fassaad liigub nüüd ühtse tervikuna vasakule poole kõrvale. (Väravat ei oleks saanud ruumipuudusel aia taha paigaldada). Liugvärav muutus seega osaks maja fassaadipoolsest piirdest ning väliselt ei saa aeda ja liugväravat üksteisest eristada.

Aldermani liugväravad, milles seisneb nende erilisus?

Eesti turul paigaldatakse enamasti 0. ja 1. kategooria lihtsaid liugväravaid: betoonplaadile paigaldatavad ja mitte eriti pikaealised liugväravad on hinnalt soodsad. Kõrvaoleval fotol on näha liugvärava vundamendi betoonist alusplaat, sellele ankurdatud rullikud ning betoonipätsike mootori all: sellist lahendust mõningate variatsioonidega paigaldab enamus liugväravate müüjatest.

Seda tüüpi liugvärava raam sobib kerge täitega väravatele (võrk, kergpaneel, hõre ja kerge torutäidis).

Sellist lükandväravat on lihtne paigaldada, värav on kerge ja materjal  õhuke (sageli kasutatakse 3mm seinapaksusega alumist konsooli ning 2mm seinapaksusega raamitorusid) ning liugvärava raami hind kujuneb “soodsaks”. Arvestada aga tuleb sellega, et liugvärava kandekonstruktsiooni hoidvad ankrud ei ole betoonis “igaveseks” kinni – ülevalt ankruaukudesse sisse tungiv vesi murendab külmudes betooni ja mõne aasta pärast hakkavad liugvärava rullikute kinnitused järele andma, eriti kui raami täidiseks on kasutatud raskemaid materjale – laudist, varbtäidet või sepist.

Küllap märkasite, et selle liugväravatüübi juures oli sõna “soodne” jutumärkides, ja sellel on konkreetne põhjus: sellise väravatüübi ekspluatatsioonikulud on märksa kõrgemad kui esmapilgul “mittesoodsa” Alderman Classicu kasutuskulud. Miinuspoolelt on oluline mainida, et ka  liugvärava raam ise võib välja venida, eriti kui kasutatakse pehmest materjalist alumist konsooli või kaetakse õbluke väravaraam raske laudisega – sellisel juhul võib alumine konsool laiali vajuda ning on remont keerukas ja kulukas. (Vaheda tuleb terve lükandvärava alumine konsool koos rullikutega.)

liugvarav

Alderman Classic – tüüpi ehk monoliitselt maasse betoneeritavale tugikonstruktsioonile (h-postamendile) paigaldatavad tugeva konstruktsiooniga liugväravad on kergesti hooldatavad ja väga pikaealised.

Üleminekuvariandina – juhul kui tellijal on betoonplaat juba olemas – on Alderman kasutanud ka L-postamenti ehk sellist tugikonstruktsiooni, mis ankurdatakse betoonplaadile ja millele omakorda kinnitatakse liugvärava rullikud. 

Selline lahendus sobib juhul kui tellijal on vundamendiplaat juba betoneeritud, kuid ta soovib siiski tehniliselt kestvamat ja stabiilsemat lahedust kui otse betoonile kinnitatavad rullikud. 

Miks eelistada Alderman Classic liugväravat?

Lühike vastus: see on eriti tugev ja pikaealine liugvärava konstruktsioon. Seda tüüpi lükandväravaid on Alderman tootnud alates 1998.a.-st ja nad on end õigustanud igas olukorras.

liugväravad

Näiteks sellist raskete sepiselementidega liugväravat (ava laiusega 5,5m), nagu ülaloleval pildid, saab valmistada ainult väga tugeva ja jäiga raamiga.

Alloleval eskiisil on toodud Aldermani liugvärava raami valmistamisel enamkasutatavate terastorude minimaalsed mõõdud. Sõltuvalt värava ava laiusest, kõrgusest ning täite eripärast lisab meister täiendavaid raamile jäikust lisavaid horisontaal-, vertikaal- või diagonaalelemente või kasutab suurema ristlõikega terastorusid. Näiteks enam kui 4m avaga laudiskattega liugvärava raamile lisatakse vertikaaltorude vahele diagonaalid, mis ei lase liugvärava raamil laudise raskuse all läbi vajuda, enam kui 7m avaga liugvärava alumise konsoolina kasutatakse paksuseinalist topelt-terastoru koos topeltrullikutega ja erilise topelttugeva H-postamendiga, mis tagab värava koormuse ühtlase jagunemise tavalisest 2 korda suurema arvu tugirullikute vahel ning eriti kõrge väändejäikuse jne.

liugvarava postamendi konstruktsioon

Monoliitselt maase betoneeritav h-postament annab sellisele konstruktsioonile aastakümneteks vajaliku stabiilsuse, 10-15 aastat muretult teenivad tugevad ja hooldevabad premium-terasrullikud valmivad 0,2mm tolerantsiga “rätsepatööna” Aldermani meistrite käe all ning liugvärava alumise konsooli materjalina kasutame  paksuseinalist – 5mm seinapaksusega – terastoru, mis kannab isegi rasket sepistäidet terve liugvärava eluea jooksul vähimagi deformatsiooniohuta.

Liugväravat kandvad rullikud kinnituvad postamendile reguleeritavate poltidega, mis võimaldab värava kalde- ja jooksunurka vajadusel lihtsalt reguleerida, samuti on liugvärava postamendi külge kinnitatud mootori alusplaat. Liugvärava ajami maapinnast kõrgemale tõstetud kinnitusplaat vähendab sipelgate jt roomavate putukate rünnaku ohtu juhtelektroonikale, samuti väheneb liugvärava ajami uppumisoht madalamates kohtades suviste hoovihmade ja kevadise suurvee ajal.

Paljud ettevõtted kasutavad liugväravate valmistamisel masstoodanguna valminud odavaid rullikuid ja õhukeseseinalisi konsooltorusid – sellistest detailidest valminud liugvärava ostmisel tasub olla raami koormamisel ettevaatlik ja arvestada kõrgema hooldevajadusega. Vt. ka Äripäeva artiklit 16.06.2010.

Kas Aldermani liugvärav tegelikult ka säästab kulusid?

Iga Aldermani liugvärav on ainulaadne ja valmistatud viisil, mis tagab selle muretu ja pikaajalise kasutamise paljude aastate vältel. h-postamendi, tugeva raami ja kvaliteetsete hooldevabade terasrullikutega liugvärav on lahendus, mis säästab 10-aastases perspektiivis hoolduse ja remondi arvel sadu ja isegi tuhandeid eurosid teie raha.

Liugväravate pinnakatte osas pakume kolme erinevat varianti: tsink + pulbervärv (mida me tegelikult ei soovita, lugege siit, miks), tsink+vedelvärv ning korrosioonitõkestav krunt + vedelvärv.  Soovitame viimast – kasutame tsingikomponenti sisaldavaid laevavärve, mis on end seni kõige paremini õigustanud. Ülevaade erinevate pinnakatete plussidest-miinustest siin.

Meie praktika kohaselt vajab Aldermanis valmistatud eramaja või korterelamu liugvärav ja väravaautomaatika reaalselt hooldust 1 kord 3-5 aasta jooksul ja seda ka niiskes mereäärses kliimas (Aldermani paigaldatud on näiteks Pirital TTP elamurajooni kõik liugväravad ja väravaautomaatika aastatel 2002-2008 kuni piirkonna valmimiseni)

liugvärav Järvekülas

Kena ja kvaliteetne lükandvärav koos piirdega loob elamust väärika esmamulje: soliidseid eramuid kaunistab sageli klassikaline sepisvärav. Eritellimusel valminud liugvärav on küll oluliselt kallim masstoodangust, kuid tõstab eramu väärtust ning mõjub ka aastate pärast originaalsena – hea väravameister paneb töösse ka killukese südamesoojust.

Värava ja automaatika valimisel olulistest nüanssidest  vt. artiklit TMKE nr. 9/2011 siin.

Kui palju ruumi liugvärav vajab?

Liugvärava raami kogupikkus on 1,3 korda suurem kui ava laius. Värava paigalduseks ja hoolduseks on vajalik vähemalt 0,8m laiune teeninduskoridor kogu värava avamissuuna ulatuses: kui näiteks juhtub tulema lumerohke talv, siis saate lumehanged värava teelt likvideerida, sügisel lehti riisuda jne. Ehk teisiõnu, liugvärava vahetusse lähedusse ei tasu istutada elupuuhekki ja puid-põõsaid, mis suuremaks kasvades hakkavad värava liikumist või teenindamist takistama. On aga puud-põõsad juba kasvavad ja neid ümber istutada ei saa, kaaluge teisi lahendusi. Kui klassikalisele tiibväravale pole piisavalt ruumi, võib olukorra lahendada keskelt kokku murtav voldikvärav või erilaiuseliste tiibadega tiibvärav. Sellisel juhul on näiteks võimalik loobuda jalgväravast, tehes ühe väravatiiva laiema ja teise kitsama. Samuti on kitsastes oludes võimalik integreerida jalgvärav liugvärava otsa või liugvärava sisse.

liugvarav-elupuuhekis

Rammusas pinnases võtavad väiksed elupuuhakatised kasvuhoo kiiresti sisse ning okupeerivad ka ümberkaudse ruumi. Kui soovite tänava või hoovi poole elupuid istutada, uurige enne puukoolist, kui suureks taimed kasvavad ning arvestage värava teeninduskoridori planeerimisel kasvuruumiga.

Millal on liugvärava kasutamine otstarbekas?

Lühidalt vastates – siis kui hoovis on kitsas ning tiibväravate avamiseks vähe ruumi. Liugvärava eeliseks on vähene ruumivajadus ja stabiilsus tugevate tuultega piirkonnas. Veel üks eelis ilmneb lumerohkel talvel – lükandvärav liigub läbi pehme lume, ilma et peaks kohe hommikul tööle kiirustades lumelabidaga kohustusliku hommikuvõimlemist tegema. Medali teisel poolel on keerukam ehitus ja kõrgemad paigalduskulud. Disaini seisukohalt on tiibväraval liugväravaga võrdsed shansid – mõlemaid saab kujundada väga eksklusiivseks ja omanäoliseks, kuid liugväraval on siiski üks väike puudus: selle alumine konsool on jämedast terastorust, millega peab värava disainimisel arvestama.

Seotud tooted: liugvärav koos paigaldusega, liugvärava rullikud, liugvärava raam, liugvärav koos jalgväravaga, liugvärava hooldus

Küsi hinnapakkumist

Ei leidnud vajalikku toodet või puudus selle hind? Küsige järele. Vastame päringule esimesel võimalusel ning leiame teile parima lahenduse.

Küsi pakkumist

Alderman soovitab

×