fbpx
metallaed sepisaed

Liugvärava automaatika 10+ mudelit

Kas olete kuulnud, et suurfirmad vähendavad meelega toodete vastupidavust ja halvendavad remonditavust, et tõsta müügitulemusi? See kehtib mitte ainult elektripirnide, vaid ka paljude teiste toodete osas. Pikemat artiklit selle kohta lugege Äripäevast siin.

Liugvärava automaatika valikuvõimalusi on turul palju. Aga milline neist on teie väravale sobivaim ja rahakotile sõbralikeim? Allpool leiate tasuta nõuandeid, mida eeltöö tegemisel arvestada. Hästi tehtud kodutöö aitab kaasa valiku õnnestumisele, millest omakorda sõltub Teie turvalisus, mugavus ja meelerahu paljudel järgnevatel aastatel. Väravaautomaatika valdkonnas kehtib samuti reegel: “koonerdamine pole kokkuhoid”.

Meie laoseisus leidub pidevalt üle 10 erineva liugvärava automaatika mudeli väravatele massiga 500…1500kg, sh. ka eriti kiirekäiguline invertermootoriga mudel suurtele ja rasketele väravatele ning premium-klassi kuuluvad 6/12-aastase garantiiga ja eriti pika kasutuseaga mudelid 500…1500kg massiga väravatele. Premium-mudeleid hindavad tänu väga kõrgele töökindlusele eriti meie põhjanaabrid. Meie poolt pakutavaid mudeleid ei ole “optimeeritud” kasutusea vähendamiseks.

Kui soovite saada automaatika pakkumist, saatke meile värava mõõdud, mass ja foto. Samuti täpsustage avamissagedus ja erisoovid näiteks telefonist avamise, numbrituvastuskaamera jms. osas.

Millised nüansid on olulised konkreetsele liugväravale automaatikat valides?

  1. värava mass ja liikumise kergus. Kvaliteetsetest komponentidest hästi koostatud suur ja raske värav võib liikuda kergelt sõrmega lükates, kõvera raami ja viletsate rullikutega kerge värava avamine võib aga naisterahvale käia üle jõu. Seetõttu on värava liikumise kergus isegi olulisem kui värava mass.
  2. värava asukoht. Kui värav paikneb elupuuheki või umbse aia kõrval, kuhu talvel tuiskavad hanged ja värava liikumisteed on keerukas lumevabana hoida, tuleb ajam samuti mõõdukalt üledimensioneerida. Võimsam liugvärava automaatika ei vabasta probleemidest, kuid jaksab liigutada väravat ka läbi lume ja kuna viimase aja talved on pehmed, siis võib järgmine sulailm sulatada ka liugvärava alumisse konsooli kogunenud lume enne kui värav lakkab liikumast.
  3. mõelge läbi värava kasutustihedus nüüd ja tulevikuperspektiivis. Kui väravat kasutab kortermaja või ettevõte ning värav on päeval ja öösel suletud, siis on soodsam osta kohe tihedaks kasutuseks sobiv automaatika.

Juba enne liugvärava automaatika ostu tasub aga teha ettevalmistustööd, mis lihtsustab hiljem automaatika paigaldust ning vähendab paigalduskulusid. Alljärgnevalt on toodud põhimõtteline skeem, milliseid juhtmeid liugvärava automaatika vajab.

Liugvärava automaatika kaabelduse elektriskeem

Väravaautomaatika paigaldamiseks on eelnevalt vajalik teostada kaabeldus. Kui maja on alles ehitusjärgus, on kõige otstarbekam tellida see töö ehitajalt või elektrikult, kes teab ja tunneb kogu maja elektrisüsteemi. Muudel juhtudel võib selle teha ka tellija ise või tellida töö meilt. Allpool on toodud tüüpiline kaabeldusskeem. Täiendavalt on aga võimalik lisada erinevaid juhtimissüsteeme (koodpaneelid, kaardilugejad, massidetektor, numbrituvastuskaamerad jne.), täpsem info kontorist.

liugvarava-automaatika hind paigaldus muuk raam

1 – ajam, 2 – hammaslatt (soovitatavalt terasest), 3 – vilkur (ilmastikukindel pehme kaabel 2×0,5…0,75mm2), 4 – turvakiire andurid (mõlemale andurile eraldi ilmastikukindel pehme 4×0,5mm2, soovitatavalt kiuline kummikaabel), 5 – koodpaneel või lukklüliti (lisavarustus, ilmastikukindel kaabel 2×0,5mm2), 6 – pult, 7 – antenn, 8 – lisaturvakiire andur (lisavarustus, 4×0,5…0,75mm2 kiuline kummikaabel mõlemale andurile eraldi)

Aldermani laoriiulil on üle 10 liugvärava automaatika mudeli.

Levinumad neist allpool.

liugvarava automaatika varavaautomaatika

Argo 1000

Säästlik valik hinnatundlikele tarbijatele. Lihtsa, tugeva ja vastupidava ajamiga liugväravaautomaatika kuni 8m avaga liugväravale. Elementaarvõimalustega analoogkontroller võimaldab juhtida väravat GSM-blokist, koodpaneelist, pultidest (2tk kuulub automaatika komplekti) jt. juhtimissüsteemidest, sh. massidetektorist, mis avab värava automaatselt värava taga peatunud sõidukile

Hind alates
550 EUR

liugvarava automaatika Ayros test

Ayros 800, Ayros 1200

Sobib väikestele ja keskmistele liugväravatele, võimeka digikontrolleriga väravaautomaatika. Komplekti kuulub samuti turvakiir ja vilkur. Lisavõimalusena saab tellida bluetooth mooduli, mis lubab seadistada ajamit kontaktivabalt telefoniäpist.

Hind alates
792 EUR

liugvärava automaatika AS800

premium AS500, AS800, AS1500

6/12 aastani pikendatava garantiiga premium-mudelid väikestele, keskmise suurusega ja suurtele liugväravatele. Digikontroller lubab seadistada ajami tööparameetreid väga detailselt. Komplektsus sama nagu eelmisel, kuid lisapulte saab kodeerida kontoris, mis on klientidele väga mugav lahendus.

Hind alates
912 EUR

liugvarava automaatika MEKO

Meko 5, Meko 8, Ayros 1500I

Eriti kiired liugväravaautomaatika mudelid väikestele, keskmise suurusega ja suurtele liugväravatele. Avamiskiirus on 30-70% kõrgem: kui suurt ajavõitu see pakub, vaata videot siin: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=zhHZY0kl8aA&feature=youtu.be
Ayros 1500I puhul on võimalik lisada bluetooth moodul ajami kontaktivabaks programmeerimiseks.

Hind alates
882 EUR

Ayros – liugvärava automaatika suurtele väravatele

Ajahädas, kiirust hindavatele eraklientidele ja tööstusväravatele ava laiusega kuni 9m sobib kiirekäiguline liugväravaautomaatika Ayros 1500I.

Ayros 1500I on eriti kiire liugväravaautomaatika: vaata videot siin. Juhtelektroonika programmeerimine toimub digitaalselt ja sisaldab ka enesediagnoositablood. Väga ulatuslikud programmeerimisvõimalused, sh. käiguloendur. Magnetlõpulüliti tagab häireteta töö iga ilmaga; ajam on varustatud õhkjahutusega. Lubatud on kõrge kasutusintensiivsus. 

Ayrose mudeliperesse kuuluvad ka 800 ja 1200kg tavakiirusega liugväravaautomaatika mudelid. Kõigil eelnimetatud liugväravaautomaatika mudelitel on digitaaljuhtimisega võimekas kontroller, võimalus kasutada ajamite programmeerimiseks bluetooth-blokki (lisavarustus) ja garantii 2 aastat.

Meko

Meko-seeria on kiire (kuni 30% suurema avamiskiirusega) mudelipere 500…800kg liugväravatele.

Sobib kasutamiseks kuni keskmise kasutusintensiivsusega tööstusväravatel ja eramute väravatel, kus on soovitatav kiire avanemine.

Ajamid on varustatud digitaalkontrolleriga, mis võimaldab kõiki tööparameetreid väga täpselt seadistada ning testida pidevalt väravaajami, turvakiirte jt. tähtsate süsteemide korrasolekut.

liugvarava automaatika MEKO

Argo 1000

Argo 1000 on ideaalne valik suhteliselt tihedalt kasutatavatele rasketele liugväravatele, kus rõhk on lihtsusel ja soodsal hinnal. Argo 1000 liugväravaajamid suudavad liigutada kuni 1000kg massiekvivalendiga lükandväravaid, on lihtsa ehituse ning väga soodsa hinnaga. Lubatud kastusintensiivsus on kuni 40% ning 230V mootor on varustet sundjahutusega.

liugvarava automaatika hind paigaldus muuk raam

Premium-mudelid AldSlider 500/800/1500

Premium-mudelid AS 500/800/1500 on arvestatud vastavalt 500, 800 ja kuni 1500kg massiga väravale. Sobib suhteliselt intensiivseks kasutamiseks – eramajad, väiksemate firmade sissesõiduväravad, autoremonditöökodade territooriumid, suvilakooperatiivid jms. Veojõud alates 440N (44kg). Eriti kõrge külmakindlus! (-40C). Meie soome klientide lemmik on AS800.

See mudeliperekond kuulub 12-aastase garantii programmi. Vt. lähemalt siin.

Isepaigaldajad saavad 6-aastase garantii: vt. tingimusi siit.

AS-seeria on Aldermani bränd: tootjaks on tehas Euroopas, mis valmistab ja komplekteerib automaatika vastavalt Aldermani nõudmistele. Sellega on tagatud ajamite pikk ja muretu kasutusiga ning varuosade hea saadavus. AS-seeria automaatikat oleme aastaid paigaldanud meie põhjanaabrite juures. Seal on AS800 saanud klientide lemmikuks tänu kõrgele talvekindlusele ning vähenõudlikkusele hoolduse suhtes.

liugvarava automaatika premium mudel

Kasulikud näpunäited liugväravale sobivaima automaatika valimiseks

Enne kui asuda liugvärava automaatika hindu uurima, tasub viia end kurssi liugväravaajamite tähtsamate tehniliste parameetritega. Sellega väldite üllatusi hilisema kasutamise käigus ja ei maksa “soodsa” pakkumise eest topelt.

Kolm liugvärava automaatika põhiparameetrit on: veojõud, kasutustemperatuur ja hooldevajadus. Intensiivse kasutamise puhul (näiteks kortermajad) on tähtis ka lubatud kasutusintensiivsus: madala lubatud kasutusintensiivsuse korral võib ajam intensiivses kasutuses üle kuumeneda ning termokaitse lülitab selle kuni jahtumiseni välja. Väravaautomaatikat termokaitsme rakendumine ei kahjusta, kuid kasutajale võib see olla ebamugav.

Soodsa hinnaga väravaajamite puudusteks on kõrge hooldevajadus ning väike veojõud. Vähene veojõud avaldub näiteks selles kui automaatika ei jaksa väravat talvel avada ning kasutaja peab oma ihurammuga mootorile appi minema. Osta on “soodne”, aga pidamine kujuneb juba esimeste aastate perspektiivis tülikamaks ja kulukamaks kui kohe korraliku liugväravaajami soetamine. Vahel jääb selliste ajamite eluiga samuti mõne aasta piiresse, samas kui kvaliteetse ja hooldevaba metallsisuga väravaajamid teenivad kaugelt üle 10 aasta – isegi ilma spetsiaalse hoolduseta. Arvestage ise: hoolduskulud 2x aastas a 80.- EUR x 5a = 800EUR. Selle rahaga saab juba Aldermani tootevalikust näiteks AldSlider 500 Kit-i, millele saab kuni 10-aastase garantii.

Oleme müünud alates 1995.a. sadu liugväravaautomaatika komplekte erinevatelt tootjatelt ning jagame oma kogemustepagasist mõned kasulikud näpunäited sobiva, muretu ja usaldusväärse automaatika valimiseks.

1. Ajami võimsus olgu varuga. Alderman pakub liugvärava automaatikat alates 500kg massiekvivalendiga väravatele (sobib 4-5m avaga võrk, puit ja metalltäitega kergelt liikuvale väravale). Turul pakutakse soodsa hinnaga 300-400kg liugväravaautomaatikat, mis jääb aga talvetingimustes väravate liigutamisega hätta. Pidevalt maksimumvõimsusele häälestatud ajam kulub kiiresti ja koormab kasutaja rahakotti kasvavate remondiarvetega. Pole saladus, et meie turul müüakse ka kergetele 200-300kg väravatele mõeldud 24V alalisvooluajamitega saksa automaatikat, mille usaldusväärne tootjamaa kallutab ostjaid enda kasuks otsustama. Tootjamaa iseenesest ei taga aga sugugi muretut kasutamist, kui ajam ongi väikese veojõuga ja jääb talvel lumme takerduvate väravate liigutamisega hätta.

2. Liugvärava automaatika sisu olgu metallist. Ei tasu end lasta meelitada kenast välimusest ega soodsana näivast hinnast – mitmed tootjad kasutavad plastsisuga nn. auto kojamehemootorit, mis kulub läbi juba 2-3 aastase kasutamise käigus, eriti kui väravad liiguvad raskelt või ongi rasked. “Kojamehemootori” kasutamisele viitab tavaliselt liugväravaajami 24V toitesüsteem. Kvaliteetse liugväravaautomaatika normaalne eluiga on 10-15 aastat ning kontrollida, vajadusel puhastada ja järelhäälestada võiks erakasutuses olevat liugväravat ja automaatikat komplektselt 1 korda 2-5 aasta jooksul, kommertskasutuses olevat väravat ja automaatikat aga vastavalt kasutussagedusele tihedamini.

3. Jälgige lubatud kasutustemperatuuri. Enamasti pakutakse -20C töötavaid mudeleid; Aldermani valikus on ka arktilisse -40C paksesse sobivaid premium-klassi väravaautomaatika mudeleid, mida hindavad eriti meie põhjapoolsed kliendid.

Kasutustemperatuur viitab kasutatavate komponentide kvaliteedile: elektroonika jaguneb olmetasemel kasutatavaks (kasutustemperatuur kuni -20C) ja militaarseks (töövõime säilib -40C). Reeglina hoiavad tootjad siinkohal raha kokku ja garanteerivad töökindluse kuni -20C, mis on kesk-Euroopas piisav. See ei tähenda veel, et -21C väravaautomaatika seiskub ja kasutaja peab väravat kondimootoriga käitama, kuid välistada seda ei saa. Seepärast on tähtis enne ostu uurida, kas valitud mudel krõbedamate talveilmadega oma töövõime säilitab. Näiteks Aldermani tootevalikusse kuuluvates premium-mudelites kasutatakse spetsiaalset arktilist määret.

4. Suur hooldevajadus tekitab lisakulusid. Mõned müüjad teevad juba müügitöö käigus klientidele põhjalikku “selgitustööd” väravaautomaatika hooldevajaduse möödapääsmatuse kohta 2-3x aastas. Soovitatakse sõlmida väravaautomaatika hooldeleping, sest vastasel juhul ajami garantii ei kehti… Aldermanis müüdavatele ajamitele on juba tehases eluaegne (ja see on tõesti väga pikaaegne, mitte 2-3 aastat kestev) määre sisse pandud ning reduktorid on hooldevabad. Rahaline sääst, arvestades iga hooldetöö maksumuseks 70-80.- EUR, kujuneb 10-aastases perspektiivis suurusjärku 2000-3000.- EUR. Selle raha eest võib juba 2 väga korralikku automaatikat osta 

“Säästuklassi” väravaajamid vajavad aastas 2-4 korda hooldust (Äripäeva artikkel 16.06.2010.) Seega väike “sääst” ostmisel toob 10 aasta perspektiivis suure lisakulu. Ratsionaalsest seisukohast vaadates – kas selline “sääst” tasub end ära?

5. Liugvärava automaatika hammaslatt olgu terasest. Turul pakutakse ka plasthammaslatti. Plastlatt töötab vaiksemalt kui metall, kuid on samas pehme ja painduv, seda ei ole võimalik püsivalt fikseerida: kui värava liikumisel tekib takistus, plastlatt deformeerub ja ajami hammasratas võib kiiluda kinni. Pisiviga, kuid kordumisel äärmiselt tüütu. See on samuti üks sagedase hooldevajaduse põhjusi. Kes soovib tutvuda põhjalikult ajamite tehniliste nüanssidega, soovitame lugeda täiendavalt soovitusi väravaautomaatika valikuks.

Tiib- ja liugvärava kasutamisega seotud riskid

Millised on automaatse tiib- ja liugvärava kasutamisega seotud riskid ja turvalisusnõuded ning kuidas riske minimeerida, sellest ülevaade siin.

Meie kindel soovitus on:

Liugvärava automaatika komplektis olgu turvakiired ja vilkur

Aldermani poolt müüdavates komplektides kuuluvad turvakiired ja vilkur liugvärava automaatika komplekti, seega tasub vedada enne kiviparketi panekut ajami,  turvakiirte (4×0,5mm2) ning vilkuri (2×0,5mm2) toitekaablid, samuti kontrolleri 220V toide (3×1,5mm2). Mõned tootjad müüvad ka säästukomplekte, kus turvakiirt ega vilkurit ei ole. Seega tasub enne ostu sooritamist müüjalt automaatika komplektsus üle küsida.

Võimalik on tellida väravaid ka ilma liugväravaautomaatikata

Liugväravat on võimalik kasutada ka ilma liugväravaautomaatikata või osta liugväravaautomaatika nn. säästukomplekt, kus pole turvakiiri ega vilkurit (Alderman selliseid ei müü). Kui sellise ostate, tasub juhtmed siiski täisvarustuse tarbeks ära vedada: turvakiired võite hiljem juurde osta. Turvakiirekomplekt maksab mõnikümmend eurot, aga kes on kord auto väravate vahele unustanud ning remondiarve maksnud, otsustab ilmselt kiiresti turvakiireandurite soetamisse investeerida. Siis kuluvad juhtmed marjaks ära…

Soovi korral telli väravaautomaatika paigaldus meilt!

Seotud tooted: liugvärava automaatika paigaldus, liugvärav automaatikaga, liugvärava hooldus, liugvärava remont, värava pult


Meie kliendid küsivad:

Miks on vajalik liugvärava automaatika kahekordne üledimensioneerimine?

Meie talveolud on lumerohked, mis seab automaatika võimsusele kõrgemad nõudmised: värav võib tuisata kinni ning selle liikuma tõmbamiseks läbi lumehange on vaja suurt jõudu. Võimas ajam ei vabasta täielikult lume rookimisest – värava liikumistee tuleb hoida puhas, sest vastasel juhul koguneb lumi värava alumisse konsooli ning ummistab selle. Sellisel juhul värav ei avane ega sulgu enam lõpuni. Loe edasi siit

liugväravaautomaatika

Kuidas valida soodne, aga siiski kestev väravaautomaatika?

Tihtilugu unustatakse, et soodne ja odav ei ole sünonüümid: odavad asjad kipuvad meid kõige ebasobivamal hetkel alt vedama. Vahel tuleb ette ka olukordi, kus automaatika ressurss ei ole veel ammendunud, kuid ajamid purunevad või tekib mõni muu rike, mida on otstarbekas “arstida” uue automaatika komplektiga.
Mida teha et seda ei juhtuks enneaegselt?

Küsi hinnapakkumist

Ei leidnud vajalikku toodet või puudus selle hind? Küsige järele. Vastame päringule esimesel võimalusel ning leiame teile parima lahenduse.

Küsi pakkumist

Alderman soovitab

×