fbpx
sepised

Tiibvärav või liugvärav?

Värav ja piire kujundab olulise osa eramu imagost. Kas sobib paremini klassikaline tiibvärav või hoopis ruumisäästlik lükandvärav? Mida tuleks arvestada värava ostmisel, millised on plussid ja miinused? Alderman annab siinkohal nõu.

Vaatame, millised on tiibvärava ja millised liugvärava eelised. Kui valite lükandvärava, vaadake üle ka kvaliteetset väravat iseloomustavad lahendused.

Milline väravatüüp mulle sobib?

Värava põhiülesanne on tagada privaatsus ja turvalisus. Ühtlasi on värav dekoratiivelement, mis peaks sobima ülejäänud piirdega ning olema kooskõlas rajatise otstarbega. Nii nagu lossile ei sobi alumiiniumvärav, ei sobi laoplatsile sepisvärav.
Eramu modernne lükandvärav loob esmamulje hubasest ja turvalisest kodust, sepisvärav lisab vanaaegsele villale väärikat ajaloo hõngu, kvaliteetne tööstusvärav hoiab eemal soovimatud külalised.
Mulje loob nii maitsekas ja kvaliteetne tiib- kui ka lükandvärav, mõlemal väravatüübil on aga omad tugevad ja nõrgad küljed.

Kasutusmugavus ja aja kokkuhoid.
Talvetingimustes säästab liugvärav hommikusele lume rookimisele kuluvat aega: lükandvärava liikumist lumehanged oluliselt ei häiri. Värav sõidab läbi lume. Seega sobib lükandvärav rohkem mugavust ja aega hindavale inimesele.

Turvalisus ja privaatsus.
Kohtades, kus on kõrgendatud nõudmised turvalisusele, tasub samuti eelistada lükandväravat: liugvärava ava on visuaalselt paremini kontrollitav, samuti on lukustatud lükandväravat raskem jõuga lahti muukida. Liugväravat peaks eelistama ka väga tuulistes piirkondades: avamisautomaatikata tiibvärav võib avamisel käest lahti rebida, õigesti konstrueeritud lükandvärav aga toimib “iga ilmaga”, kuna tuule surve võtab vastu värava tugikonstruktsioon.
Tiibväravate automaatsel sulgemisel peab ka jälgima, et auto nurk sulguvale väravale ette ei jääks, või laskma automaatikafirmal paigaldada täiendava turvakiire värava avamisperimeetrile.
Võõraste pilkude eest aga kaitsevad mõlemad ühtmoodi hästi.

Ruumivajadus.
Tiibvärav vajab vaba pöörderuumi värava taga, liugvärav aga ühel küljel. Seejuures peab liugvärava vaba küljeruum olema 1,3 korda suurem kui väravaava laius.

Trendid ja traditsioonid.
Tiibväravad on traditsiooniliselt olnud uhkete villade, losside, mõisate ja kindluste lahutamatu koostisosa. Vana ja soliidse ehitise juurde on kuulunud ikka massiivne ja väärika aeglusega avanev tiibvärav.
Lükandvärav on Eestis suhteliselt hiljuti levima hakanud, alates möödunud sajandi viimasest kümnendist, kuid kujunenud tellijate lemmikuks: aega hindaval ärimehel või last kooli viival tööletõttajal ei ole aega hommikuti lund kühveldada ega hanges väravat kangutada.

Hind ja hooldevajadus.
Lükandvärava konstruktsioon on keerukam ning töö- ja materjalimahukam, seetõttu on ka lükandvärava kandekonstruktsiooni hind kuni kaks korda kallim analoogilisest tiibväravast. Kvaliteetsete metallrullikutega lükandvärav on väga vähese hooldevajadusega, plastrullikud võivad mõne aastaga läbi kuluda. Rohkem infot liugväravate eripäradest, konstruktsioonist ja rullikute klassifikatsioonist leiate siit.
Tiibväravad vajavad aeg-ajalt hingede määrimist (hinged peaksid olema varustatud õlitamisnipliga või spetsiaalset tahket määret täis pressitud), vastasel juhul võivad hinged põhjalikult kinni roostetada. Lisaks koormab suur hõõrdejõud automaatikat, kui viimane on paigaldatud, ning võib odavate ajamite niigi lühikest eluiga oluliselt lühendada.

Kumba väravat eelistada?
Nagu eelpool öeldud, tasub tiibväravate juurde jääda ajaloolise hõnguga ehitiste juures, moodsate eramute omanikel ja firmadel aga tasuks võimaluse korral eelistada liugväravat vaatamata selle kõrgemale hinnale: suurem kasutusmugavus ning kõrgem turvalisus on kaugelt enam väärt kui hinnavahe.
Värava tegumood jääb iga kliendi enda valida, lähtuvalt otstarbest, soovidest ja majanduslikest võimalustest. Kvaliteedi arvelt kokku hoida ei tasu.

Küsi hinnapakkumist

Ei leidnud vajalikku toodet või puudus selle hind? Küsige järele. Vastame päringule esimesel võimalusel ning leiame teile parima lahenduse.

Küsi pakkumist

Alderman soovitab

×