fbpx
tiibvarav-tiibvaravad

Värava turvalisus

Inglismaal on viimastel aastatel toimunud mitu väravaautomaatika kasutamisega seotud intsidenti, kus kannatajaks osutusid väikelapsed, ja mis lõppesid tõsiste tagajärgedega. Seetõttu soovitame pöörata väravate turvalisusele enam tähelepanu.

Vastavalt EU-nõuetele on automaatsete väravate puhul normeeritud värava takistusega kokkupõrkamise hetkel lubatud maksimaalse muljumisjõu lühiajaline piirmäär (400N, maksimaalse kestvusega 750ms) ning surujõu pikaajaline piirmäär (150N).

Kas teie värav on lastele ja väikeloomadele ohutu?

Esmakordselt Eestis pakume võimalust tellida tiibväravate ja liugväravate turva-auditit. Teostame spetsiaalse kalibreeritud dünamomeetriga värava kokkupõrke- ja surujõudude mõõdistamist. Hind Tallinna piires 75.60, väljaspool Tallinna lisandub transporditasu vastavalt kehtivale hinnakirjale.

Väravaautomaatika varustamine turvaseadmetega on hädavajalik

Nagu eelpool öeldud, võib turvaseadmetega varustamata väravaautomaatika kasutamine olla isegi eluohtlik.

Ajamitega väravate turvaliseks kasutamiseks on EU-s sätestatud mitmed nõuded ja piirangud, millest lähemalt allpool.

Kõrvaloleval joonisel on hüüumärkidega tähistatud potentsiaalsed riskikohad, kus liikuva väravaga kokkupuutes olev isik, eriti väikelaps, võib saada eluohtliku trauma.

Minimeerimaks traumade ja kahjustuste tekkimise võimalust, normeerivad piirangud maksimaalset jõudu, millega värav mõjutab kokkupõrke hetkel värava liikumistrajektooril olevat objekti:

  • maksimaalse muljumisjõu hetkeline piirväärtus ei tohi ületada 400N (ca 40kg) enne värava liikumissuuna reverseerumist
  • hiljemalt 750ms jooksul peab maksimaalne muljumisjõud vähenema maksimaalselt 150N-ni (ca 15kg).

Kui selliste maksimaalset muljumisjõudu normeerivate nõuete täitmine on keeruline, paigaldatakse väravale täiendavad turvaelemendid – turvaliistud. Alderman soovitab kasutada Sveitsi tootja Bircher Reglomat kummiprofiiligaturvaliiste. Täiendavate turvaprofiilide kasutamine meie kliimas on seda vajalikum, et lumisel talvel vajab värav sõltumata tüübist rohkem veojõudu kui suvel. Lisaks sellele ei suuda ajam peatada rasket väravat ja reverseerida liikumissuunda momentaalselt – selleks on vajalik aeg.

Lisa-aja annavad spetsiaalsed turvaprofiilid, mis kinnitatakse väravate ja tugikonstruktsioonide kokkupõrkeohtlikele vertikaalpindadele. Profiile valmistatakse erineva paksusega. Kokkupõrkel kummi deformeerub ning profiilis paiknev kontaktliist annab takistuse ilmumise kohta signaali automaatika juhtblokile. Kummi deformeerumismaa tagab piisava reageerimisaja ning võimaldab hajutada ja vähendada kokkupõrkel esinevat lühiajalist suurt jõudu.

Seejuures kehtib ka turvaprofiilide kõrgusele nõue, et need ei tohi olla madalamad kui värav, juhul kui värava kõrgus on alla 2,5m. Kõrgemate väravate puhul on lubatud kasutada 2,5m kõrgusi turvaliiste.

Erinõue kehtib ka tiibväravate kaugusele postist ja maapinnast: see ei tohi ületada 100mm. Põhjuseks on oht vigastada väravatiiva alla sattuvat last või looma. Samal põhjusel ei tohi ka väravatiiva kaugus postist ületada 100mm – laps võib käe posti vahele torgata ning käsi saab värava avanemisel muljuda.

Telli värava turva-audit Aldermanist

Unikaalse võimalusena ja esmakordselt Eestis pakub Alderman võimalust tellida värava turva-audit. Aldermanis on olemas spetsiaalne kalibreeritud dünamomeeter, mis võimaldab mõõta nii automaatika poolt arendatavat kui ka kokkupõrkehetkel esinevaid (inerts)jõude. Jõudude mõõdistamine Tallinna piires maksab 75.60, väljaspool Tallinna lisandub transporditasu.

Värava turvalisuse eest ei vastuta ainult automaatika tootja ega paigaldaja, vaid ka kasutaja. Lõppotsuse, kas investeerida värava turvalisuse vastavusse viimiseks EU nõuetega, teeb ikkagi tellija. Täiendavad turvaprofiilid teevad värava oluliselt kallimaks, sellest veelgi kallimaks võib aga maksma minna nende puudumine.

Täiendavate turvalisust tõstvate elementide kasutamise peale tasub mõelda ja sellesse investeerida aegsasti, sest õnnetus ei hüüa tulles.

Turvalist kasutamist!

Täiendavat inglisekeelset infot leiate siin.

Küsi hinnapakkumist

Ei leidnud vajalikku toodet või puudus selle hind? Küsige järele. Vastame päringule esimesel võimalusel ning leiame teile parima lahenduse.

Küsi pakkumist

Alderman soovitab

×